News Detail

12 August 2016 15:10

Third Test preview: Sri Lanka v Australia

Australia's Test team last suffered a series whitewash in 2012, and only four times overall, but they could find themselves losing to love if Sri Lanka win the third Test at the Sinhalese Sports Club.

Sri Lanka came into the series as the underdogs, but have rallied brilliantly thanks to superlative efforts from the likes of Rangana Herath and Kusal Mendis, and lead two nil going into the Colombo Test.

Australia are on the brink of losing their number one Test ranking as a result of this dire series, and they have won just once in their past 17 Tests in Asia. Steve Smith's side will need to find their feet against spin ASAP.

Sri Lanka have indicated that paceman Suranga Lakmal will return to the side, replacing Vishwa Fernando, who made his debut in Galle. It's a harsh replacement as he was not bad, but Lakmal's experience will be preferred.

The Aussies normally name their XI the day before, but they have opted to wait till the toss this time as batsman Adam Voges is struggling with a hamstring injury and they want to give him till the last minute before deciding.

If he doesn't play, then Shaun Marsh is the only other option in the top order, though uncapped Travis Head, who joined the squad ahead of the ODI series, was also seen batting in white pads in the nets.

Either way, it should be a battle of the spinners, with Nathan Lyon and Jon Holland eager to impress. Holland was fine on debut in Galle, but not overly impressive or dangerous, taking two wickets in total.

Key players

For Sri Lanka, series run leader Kusal Mendis will be key again. He's the only batsman with a century in the series, and the only batsman with more than 200 runs, a strong reflection of the poor batting overall.

For Australia, spinner Nathan Lyon will hope to improve upon the last time he played here in 2011, when he took no wickets. He has nine wickets in the series, and will hope to hit double figures and spare his side a whitewash.

Last Five Head-To-Head Results

2016 Second Test: Sri Lanka won by 229 runs in Galle
2016 First Test: Sri Lanka won by 106 runs in Pallekele
2013 Third Test: Australia won by five wickets in Sydney
2012/13 Second Test: Australia won by an innings and 201 runs in Melbourne
2012/13 First Test: Australia won by 137 runs in Hobart

Squads

Sri Lanka: Angelo Mathews (capt), Dinesh Chandimal, Dimuth Karunaratne, Kaushal Silva, Kusal Janith Perera, Kusal Mendis, Dhananjaya de Silva, Roshen Silva, Nuwan Pradeep, Vishwa Fernando, Asitha Fernando, Rangana Herath, Dilruwan Perera, Lakshan Sandakan, Suranga Lakmal

Australia (confirmed): David Warner, Joe Burns, Jon Holland, Usman Khawaja, Steven Smith (capt), Adam Voges, Mitchell Marsh, Peter Nevill (wk), Mitchell Starc, Nathan Lyon, Josh Hazlewood

Details

Dates: 13-17 August

Morning session: 10:00-12:00 (04:30-06:30 GMT)
Afternoon session: 12:40-14:40
Evening session: 15:00-17:00

On-field umpires: Chris Gaffaney, S Ravi
Third umpire: Richard Kettleborough
Match referee: Chris Broad

Breaking News

Steyn: Fitness more important than pace

South Africa paceman Dale Steyn says he is prepared to be a bit less 'fast' bowler in order to stay fit, after a bout of injuries saw him struggle...

17 August 2016 12:27

Fourth Test preview: West Indies v India

With the series already won by India, the fourth Test in Port of Spain will be of more interest to other teams around the globe, as a draw will see...

17 August 2016 12:25

Sri Lanka bag historic whitewash over Oz

Sri Lanka won the third Test against Australia by 163 runs in Colombo to record a three nil series whitewash, their first against the Aussies, and...

17 August 2016 12:22

India overtake Australia atop ICC rankings

Australia have conceded their number-one ranking to India after Sri Lanka made a clean sweep of the three-Test series in Colombo on Wednesday.

17 August 2016 12:21

SA 'A' horror tour continues in Townsville

South Africa A's tough tour to Australia continued on Wednesday after they fell to a three-wicket loss to India A in their second match of the Quadrangular...

17 August 2016 12:20

Silva century keeps Sri Lanka in command

A superb century from batsman Kaushal Silva carried Sri Lanka to a formidable second-innings score of 312 for eight - and a hefty lead of 288 - on...

16 August 2016 21:51

England recall Wood, Stokes

Fast bowler Mark Wood, all-rounder Ben Stokes and uncapped spinner Liam Dawson have been named in England's squad for this month's ODI series against...

16 August 2016 21:50

Fixtures & Results

13th July

Bengal Tigers CC
SKK Stadin Ja Keravan Kriketti
SKK Stadin Ja Keravan Kriketti won by 6 wickets
Hisingen CC
Almhult CC
Hisingen CC won by 6 wickets
Hisingen CC
Watan Zalmi CC
Watan Zalmi CC won by 13 runs
Watan Zalmi CC
Almhult CC
Watan Zalmi CC won by 6 wickets
Almhult CC
Seaside CC
Seaside CC won by 6 wickets

12th July

Bohemian CC
Prague Barbarians Vandals
Bohemian CC won by 6 wickets
Prague Spartans Vanguards
Prague Barbarians Vandals
Prague Barbarians Vandals won by 9 wickets
Kabwe Stars
Ndola Blitz
Kabwe Stars win Super Over by 2 wickets
Bohemian CC
Brno Rangers
Bohemian CC won by 8 wickets
Ndola Blitz
Lusaka Heats
Ndola Blitz won by 8 wickets

12th May

Ireland
09:45 GMT
Bangladesh
Hampshire
10:00 GMT
Glamorgan
Lancashire
10:00 GMT
Derbyshire
Surrey
10:00 GMT
Kent
Worcestershire
10:00 GMT
Warwickshire
Essex
10:00 GMT
Middlesex
Gloucestershire
10:00 GMT
Somerset
Leicestershire
13:00 GMT
Northamptonshire
Delhi Daredevils
14:30 GMT
Rising Pune Supergiants

13th May

Gujarat Lions
10:30 GMT
Sunrisers Hyderabad
Kolkata Knight Riders
14:30 GMT
Mumbai Indians

14th May

Ireland
09:45 GMT
New Zealand
Warwickshire
10:00 GMT
Yorkshire
Glamorgan
10:00 GMT
Kent
Nottinghamshire
10:00 GMT
Lancashire
Worcestershire
10:00 GMT
Durham
Somerset
10:00 GMT
Essex
Surrey
10:00 GMT
Hampshire
Leicestershire
10:00 GMT
Derbyshire
Sussex
10:00 GMT
Gloucestershire
Rising Pune Supergiants
10:30 GMT
Kings XI Punjab
Delhi Daredevils
14:30 GMT
Royal Challengers Bangalore

16th May

Derbyshire
13:00 GMT
Worcestershire
Northamptonshire
13:00 GMT
Nottinghamshire
Yorkshire
13:00 GMT
Leicestershire
Durham
13:00 GMT
Lancashire
TBC
14:30 GMT
TBC

17th May

Bangladesh
09:45 GMT
New Zealand
Middlesex
12:30 GMT
Somerset
Kent
12:30 GMT
Essex
Hampshire
12:30 GMT
Sussex
Gloucestershire
12:30 GMT
Surrey
TBC
14:30 GMT
TBC

19th May

Ireland
09:45 GMT
Bangladesh
TBC
14:30 GMT
TBC

21st May

Ireland
09:45 GMT
New Zealand
TBC
14:30 GMT
TBC

24th May

Bangladesh
09:45 GMT
New Zealand
England
13:00 GMT
South Africa

27th May

England
00:00 GMT
South Africa

29th May

England
00:00 GMT
South Africa

1st June

England
09:30 GMT
Bangladesh

2nd June

Australia
09:30 GMT
New Zealand

3rd June

Sri Lanka
09:30 GMT
South Africa

4th June

India
09:30 GMT
Pakistan

5th June

Australia
12:30 GMT
Bangladesh

6th June

England
09:30 GMT
New Zealand

7th June

Pakistan
12:30 GMT
South Africa

8th June

India
09:30 GMT
Sri Lanka

9th June

New Zealand
09:30 GMT
Bangladesh

10th June

England
09:30 GMT
Australia

11th June

India
09:30 GMT
South Africa

12th June

Sri Lanka
09:30 GMT
Pakistan

14th June

TBC
09:30 GMT
TBC

15th June

TBC
09:30 GMT
TBC

18th June

TBC
09:30 GMT
TBC

21st June

England
00:00 GMT
South Africa

23rd June

England
00:00 GMT
South Africa

25th June

England
00:00 GMT
South Africa

7th September

F vd Merwe XI
07:30 GMT
M vd Merwe XI
Devnarain XI
11:30 GMT
Terblanche XI

12th September

Jamaica Tallawahs
23:00 GMT
St Lucia Zouks

16th September

West Indies Women
23:00 GMT
Australia Women

22nd September

South Australia Women
23:30 GMT
New South Wales Women
Australian Capital Territory Women
23:30 GMT
Victoria Women

23rd September

New South Wales Women
23:30 GMT
Victoria Women
South Australia Women
23:30 GMT
Australian Capital Territory Women
Queensland
23:30 GMT
South Australia

28th September

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s

1st October

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s
New South Wales
23:30 GMT
Western Australia

3rd October

Argentina Women
20:00 GMT
Mexico Women
Peru
20:00 GMT
Brazil

4th October

Argentina
20:00 GMT
Brazil
Argentina Women
20:00 GMT
Brazil Women

6th October

TBC
16:30 GMT
TBC
TBC
20:00 GMT
TBC

8th October

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s

12th October

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s

1st November

West Indies Women
17:30 GMT
India Women

7th November

Trinidad & Tobago
17:30 GMT
Windward Islands

10th November

North West Women
08:00 GMT
KwaZulu-Natal Women
Gauteng Women
08:00 GMT
Free State Women

7th December

Wellington Women
21:30 GMT
Canterbury Women

26th December

Central Districts Women
23:40 GMT
Wellington Women

27th December

Auckland Women
23:40 GMT
Central Districts Women

28th December

Northern Districts Women
23:40 GMT
Otago Women

29th December

Auckland Women
23:30 GMT
Wellington Women
Canterbury Women
23:40 GMT
Otago Women

31st December

Auckland Women
23:40 GMT
Canterbury Women

1st January

TBC
10:30 GMT
TBC
Edinburgh Rocks
10:30 GMT
Rotterdam Rhinos
Amsterdam Kings
10:30 GMT
Edinburgh Rocks
Belfast Titans
10:30 GMT
Dublin Chiefs
Amsterdam Kings
10:30 GMT
Dublin Chiefs
Amsterdam Kings
10:30 GMT
Belfast Titans
Edinburgh Rocks
10:30 GMT
Glasgow Giants
Belfast Titans
14:30 GMT
Edinburgh Rocks
Amsterdam Kings
14:30 GMT
Rotterdam Rhinos
Amsterdam Kings
14:30 GMT
Edinburgh Rocks
Rotterdam Rhinos
14:30 GMT
Belfast Titans
Belfast Titans
14:30 GMT
Rotterdam Rhinos
TBC
14:30 GMT
TBC
TBC
14:30 GMT
TBC
Glasgow Giants
14:30 GMT
Rotterdam Rhinos
Belfast Titans
14:30 GMT
Dublin Chiefs
Amsterdam Kings
14:30 GMT
Glasgow Giants
Dublin Chiefs
14:30 GMT
Amsterdam Kings
Edinburgh Rocks
14:30 GMT
Dublin Chiefs
Dublin Chiefs
14:30 GMT
Rotterdam Rhinos
Edinburgh Rocks
14:30 GMT
Glasgow Giants
Dublin Chiefs
14:30 GMT
Rotterdam Rhinos
Glasgow Giants
14:30 GMT
Rotterdam Rhinos
Dublin Chiefs
14:30 GMT
Glasgow Giants
Edinburgh Rocks
14:30 GMT
Rotterdam Rhinos
Amsterdam Kings
14:30 GMT
Glasgow Giants
Belfast Titans
14:30 GMT
Glasgow Giants

6th January

Victoria Women
23:00 GMT
Western Australia Women
Australian Capital Territory Women
23:00 GMT
Queensland Women
South Australia Women
23:30 GMT
Tasmania Women

20th January

TBC
07:00 GMT
TBC
TBC
12:00 GMT
TBC

21st January

TBC
10:00 GMT
TBC

1st February

KwaZulu-Natal Inland Women
08:00 GMT
Limpopo Women
Northerns Districts Women
08:00 GMT
KwaZulu-Natal Women
Eastern Province Women
08:00 GMT
Kei Women

8th February

Western Province Women
08:00 GMT
Gauteng Women
Mpumalanga Women
08:00 GMT
Easterns Women

9th February

Western Province Women
08:00 GMT
Gauteng Women
Mpumalanga Women
08:00 GMT
Easterns Women

13th March

Sri Lanka Legends
13:30 GMT
South Africa Legends

14th March

India Legends
13:30 GMT
South Africa Legends
Australia
23:30 GMT
New Zealand

15th March

Eastern Province
07:30 GMT
Western Province
India
08:00 GMT
South Africa

16th March

India Over-50s
08:15 GMT
Namibia Over-50s
South Africa Over-50s
08:15 GMT
Pakistan Over-50s
England Over-50s
08:15 GMT
West Indies Over-50s
West Indies Over-50s
08:15 GMT
Zimbabwe Over-50s
New Zealand Over-50s
08:15 GMT
Sri Lanka Over-50s
Australia Over-50s
08:15 GMT
Canada Over-50s
Australia Legends
13:30 GMT
West Indies Legends

17th March

Multan Sultans
09:00 GMT
Peshawar Zalmi
TBC
11:30 GMT
TBC
Sri Lanka Legends
13:30 GMT
West Indies Legends
Karachi Kings
14:00 GMT
Lahore Qalandars

18th March

Prime Doleshwar Sporting Club
03:00 GMT
Khelaghar Samaj Kallyan Samity
Legends of Rupganj
03:00 GMT
Brothers Union
Abahani Limited
03:00 GMT
Old Dohs Sports Club
South Africa Over-50s
08:15 GMT
Namibia Over-50s
India Over-50s
08:15 GMT
Wales Over-50s
England Over-50s
08:15 GMT
Pakistan Over-50s
Sri Lanka Over-50s
08:15 GMT
West Indies Over-50s
Canada Over-50s
08:15 GMT
Zimbabwe Over-50s
Australia Over-50s
08:15 GMT
New Zealand Over-50s
TBC
11:30 GMT
TBC
TBC
14:00 GMT
TBC

19th March

Australia Legends
13:30 GMT
South Africa Legends

20th March

Mohammedan Sporting Club
03:00 GMT
Partex Sporting Club
Sheikh Jamal Dhanmondi Club
03:00 GMT
Gazi Group Cricketers
Prime Bank Cricket Club
03:00 GMT
Shinepukur Cricket Club
India Legends
13:30 GMT
Australia Legends

22nd March

Australia Women
00:00 GMT
South Africa Women
KwaZulu-Natal
07:30 GMT
Northerns
Western Province
07:30 GMT
Boland
North West
07:30 GMT
Free State
Easterns
07:30 GMT
Northern Cape
Border
07:30 GMT
Gauteng
Free State Women
08:00 GMT
KwaZulu-Natal Women
Northerns Women
08:00 GMT
Western Province Women
TBC
13:30 GMT
TBC

24th March

Abahani Limited
03:00 GMT
Brothers Union
Legends of Rupganj
03:00 GMT
Khelaghar Samaj Kallyan Samity
Prime Doleshwar Sporting Club
03:00 GMT
Gazi Group Cricketers

25th March

Australia Women
00:00 GMT
South Africa Women
Old Dohs Sports Club
03:00 GMT
Partex Sporting Club
Prime Bank Cricket Club
03:00 GMT
Mohammedan Sporting Club
Sheikh Jamal Dhanmondi Club
03:00 GMT
Shinepukur Cricket Club

29th March

Western Province Women
00:00 GMT
Free State Women
KwaZulu-Natal Women
00:00 GMT
Northerns Women
Gauteng Women
00:00 GMT
North West Women
TBC
07:30 GMT
TBC

3rd April

Pakistan
00:00 GMT
Bangladesh

4th April

Razees Yodhas
08:30 GMT
Highfy Warriors

5th April

Hapur Hurricanes
03:00 GMT
Royal Challenger Hapur
Hapur Police Yodhas
07:30 GMT
Highfy Warriors
Advance Balance Riders
07:30 GMT
The Rising Stars Hapur

6th April

Hapur Police Yodhas
03:00 GMT
Royal Challenger Hapur
Plus Infinity Tigers
07:30 GMT
Highfy Warriors

18th April

Hapur Hurricanes
01:30 GMT
Hapur Police Yodhas
Advance Balance Riders
03:30 GMT
Plus Infinity Tigers

19th April

Arora Aces
08:30 GMT
Plus Infinity Tigers

30th May

TBC
15:00 GMT
TBC

10th June

FPC Finnish Pakistani CC
14:30 GMT
Vantaa CC

25th June

Greater Helinki CC
14:30 GMT
Vantaa CC

14th July

Empire CC
15:00 GMT
Helsinki Cricket Club

15th July

GYM Helsinki Gymkhana CC
14:30 GMT
Vantaa CC
Greater Helinki CC
15:00 GMT
FPC Finnish Pakistani CC

16th July

England
10:00 GMT
West Indies

18th July

Ireland
00:00 GMT
New Zealand
FPC Finnish Pakistani CC
07:30 GMT
Helsinki Cricket Club

21st July

Empire CC
15:00 GMT
GYM Helsinki Gymkhana CC

22nd July

SKK Stadin Ja Keravan Kriketti
14:30 GMT
Vantaa CC
Bengal Tigers CC
15:00 GMT
Greater Helinki CC

24th July

England
10:00 GMT
West Indies

27th July

Greater Helinki CC
15:00 GMT
Helsinki Cricket Club
window.NREUM||(NREUM={});NREUM.info={"beacon":"bam.nr-data.net","licenseKey":"f0baf454ab","applicationID":"14902746","transactionName":"bgQENhAFXEFUWhdbDFdOJwEWDV1cGlcGRRAWBQMWAw1e","queueTime":0,"applicationTime":58,"atts":"QkMHQFgfT08=","errorBeacon":"bam.nr-data.net","agent":""}