Breaking News

India overtake Australia atop ICC rankings

Australia have conceded their number-one ranking to India after Sri Lanka made a clean sweep of the three-Test series in Colombo on Wednesday.

17 August 2016 12:21

SA 'A' horror tour continues in Townsville

South Africa A's tough tour to Australia continued on Wednesday after they fell to a three-wicket loss to India A in their second match of the Quadrangular...

17 August 2016 12:20

England recall Wood, Stokes

Fast bowler Mark Wood, all-rounder Ben Stokes and uncapped spinner Liam Dawson have been named in England's squad for this month's ODI series against...

16 August 2016 21:50

Hesson respects SA seam attack

New Zealand coach Mike Hesson believes that the way the Black Caps handle the Proteas pace attack will be critical to the outcome of the two Test...

16 August 2016 21:48

Batsmen challenged to prove worth

England coach, Trevor Bayliss, has thrown down the gauntlet to county batsman, urging players to use the remaining matches in the domestic season...

16 August 2016 21:47

Adaptability is key against Black Caps

Adaptability will be the focus for the Proteas in the unknown late winter conditions expected in the first Test match against New Zealand starting...

16 August 2016 21:46

ECB security delegation in Bangladesh

The England Cricket Board's security delegation will arrive in Dhaka this Wednesday to conduct and assessment of the safety of touring the Asian nation.

16 August 2016 21:44

4th December

Central Districts Women
Wellington Women
Central Districts Women won by 8 wickets
Colombo Kings
Jaffna Stallions
Colombo Kings won by 6 wickets
Calcutta Customs Club
Mohun Bagan AC
Mohun Bagan AC won by 8 wickets
Atlas UTC Knights CC
Marsa CC
Marsa CC won by 35 runs
Beximco Dhaka
Minister Rajshahi
Beximco Dhaka won by 25 runs
Southern Crusaders CC
Marsa CC
Marsa CC won by 43 runs
Town Club
Kalighat Club
Kalighat Club won by 14 runs
AUS
IND
India won by 11 runs
Atlas UTC Knights CC
Msida Warriors CC
Atlas UTC Knights CC won by 19 runs
Fortune Barisal
Gemcon Khulna
Gemcon Khulna won by 48 runs

12th May

IRE
09:45 GMT
BAN
WOR
10:00 GMT
Warwickshire
Essex
10:00 GMT
Middlesex
Gloucestershire
10:00 GMT
Somerset
Hampshire
10:00 GMT
Glamorgan
Surrey
10:00 GMT
Kent
Lancashire
10:00 GMT
Derbyshire
Leicestershire
13:00 GMT
Northamptonshire
DDD
14:30 GMT
RPS

13th May

GJL
10:30 GMT
SRH
KKR
14:30 GMT
MIN

14th May

IRE
09:45 GMT
NZL
Leicestershire
10:00 GMT
Derbyshire
Nottinghamshire
10:00 GMT
Lancashire
Warwickshire
10:00 GMT
Yorkshire
Somerset
10:00 GMT
Essex
Surrey
10:00 GMT
Hampshire
Sussex
10:00 GMT
Gloucestershire
WOR
10:00 GMT
Durham
Glamorgan
10:00 GMT
Kent
RPS
10:30 GMT
KPU
DDD
14:30 GMT
RCB

16th May

Northamptonshire
13:00 GMT
Nottinghamshire
Yorkshire
13:00 GMT
Leicestershire
Derbyshire
13:00 GMT
WOR
Durham
13:00 GMT
Lancashire
TBC
14:30 GMT
TBC

17th May

BAN
09:45 GMT
NZL
Middlesex
12:30 GMT
Somerset
Hampshire
12:30 GMT
Sussex
Gloucestershire
12:30 GMT
Surrey
Kent
12:30 GMT
Essex
TBC
14:30 GMT
TBC

19th May

IRE
09:45 GMT
BAN
TBC
14:30 GMT
TBC

21st May

IRE
09:45 GMT
NZL
TBC
14:30 GMT
TBC

24th May

BAN
09:45 GMT
NZL
ENG
13:00 GMT
RSA

27th May

ENG
00:00 GMT
RSA

29th May

ENG
00:00 GMT
RSA

1st June

ENG
09:30 GMT
BAN

2nd June

AUS
09:30 GMT
NZL

3rd June

SRI
09:30 GMT
RSA

4th June

IND
09:30 GMT
PAK

5th June

AUS
12:30 GMT
BAN

6th June

ENG
09:30 GMT
NZL

7th June

PAK
12:30 GMT
RSA

8th June

IND
09:30 GMT
SRI

9th June

NZL
09:30 GMT
BAN

10th June

ENG
09:30 GMT
AUS

11th June

IND
09:30 GMT
RSA

12th June

SRI
09:30 GMT
PAK

14th June

TBC
09:30 GMT
TBC

15th June

TBC
09:30 GMT
TBC

18th June

TBC
09:30 GMT
TBC

21st June

ENG
00:00 GMT
RSA

23rd June

ENG
00:00 GMT
RSA

25th June

ENG
00:00 GMT
RSA

7th September

F vd Merwe XI
07:30 GMT
M vd Merwe XI
Devnarain XI
11:30 GMT
Terblanche XI

12th September

JAM
23:00 GMT
St Lucia Zouks

16th September

West Indies Women
23:00 GMT
Australia Women

22nd September

South Australia Women
23:30 GMT
New South Wales Women
Australian Capital Territory Women
23:30 GMT
Victoria Women

23rd September

Queensland
23:30 GMT
South Australia
South Australia Women
23:30 GMT
Australian Capital Territory Women
New South Wales Women
23:30 GMT
Victoria Women

28th September

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s

1st October

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s
New South Wales
23:30 GMT
Western Australia

3rd October

Peru
20:00 GMT
Brazil
Argentina Women
20:00 GMT
Mexico Women

4th October

Argentina Women
20:00 GMT
Brazil Women
ARG
20:00 GMT
Brazil

6th October

TBC
16:30 GMT
TBC
TBC
20:00 GMT
TBC

8th October

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s

12th October

New Zealand Under-19s
22:00 GMT
Bangladesh Under-19s

1st November

West Indies Women
17:30 GMT
India Women

7th November

Trinidad & Tobago
17:30 GMT
Windward Islands

10th November

Gauteng Women
08:00 GMT
Free State Women
North West Women
08:00 GMT
KwaZulu-Natal Women

7th December

Wellington Women
21:30 GMT
Canterbury Women

26th December

Central Districts Women
23:40 GMT
Wellington Women

27th December

Auckland Women
23:40 GMT
Central Districts Women

28th December

Northern Districts Women
23:40 GMT
Otago Women

29th December

Auckland Women
23:30 GMT
Wellington Women
Canterbury Women
23:40 GMT
Otago Women

31st December

Auckland Women
23:40 GMT
Canterbury Women

6th January

Australian Capital Territory Women
23:00 GMT
Queensland Women
Victoria Women
23:00 GMT
Western Australia Women
South Australia Women
23:30 GMT
Tasmania Women

20th January

TBC
07:00 GMT
TBC
TBC
12:00 GMT
TBC

21st January

TBC
10:00 GMT
TBC

1st February

Eastern Province Women
08:00 GMT
Kei Women
Northerns Districts Women
08:00 GMT
KwaZulu-Natal Women
KwaZulu-Natal Inland Women
08:00 GMT
Limpopo Women

8th February

Western Province Women
08:00 GMT
Gauteng Women
Mpumalanga Women
08:00 GMT
Easterns Women

9th February

Mpumalanga Women
08:00 GMT
Easterns Women
Western Province Women
08:00 GMT
Gauteng Women

13th March

Sri Lanka Legends
13:30 GMT
South Africa Legends

14th March

India Legends
13:30 GMT
South Africa Legends
AUS
23:30 GMT
NZL

15th March

Eastern Province
07:30 GMT
Western Province
IND
08:00 GMT
RSA

16th March

India Over-50s
08:15 GMT
Namibia Over-50s
South Africa Over-50s
08:15 GMT
Pakistan Over-50s
England Over-50s
08:15 GMT
West Indies Over-50s
West Indies Over-50s
08:15 GMT
Zimbabwe Over-50s
New Zealand Over-50s
08:15 GMT
Sri Lanka Over-50s
Australia Over-50s
08:15 GMT
Canada Over-50s
Australia Legends
13:30 GMT
West Indies Legends

17th March

Multan Sultans
09:00 GMT
Peshawar Zalmi
TBC
11:30 GMT
TBC
Sri Lanka Legends
13:30 GMT
West Indies Legends
Karachi Kings
14:00 GMT
Lahore Qalandars

18th March

Abahani Limited
03:00 GMT
Old Dohs Sports Club
Prime Doleshwar Sporting Club
03:00 GMT
Khelaghar Samaj Kallyan Samity
Legends of Rupganj
03:00 GMT
Brothers Union
Canada Over-50s
08:15 GMT
Zimbabwe Over-50s
England Over-50s
08:15 GMT
Pakistan Over-50s
Australia Over-50s
08:15 GMT
New Zealand Over-50s
South Africa Over-50s
08:15 GMT
Namibia Over-50s
India Over-50s
08:15 GMT
Wales Over-50s
Sri Lanka Over-50s
08:15 GMT
West Indies Over-50s
TBC
11:30 GMT
TBC

19th March

Australia Legends
13:30 GMT
South Africa Legends

20th March

Mohammedan Sporting Club
03:00 GMT
Partex Sporting Club
Prime Bank Cricket Club
03:00 GMT
Shinepukur Cricket Club
Sheikh Jamal Dhanmondi Club
03:00 GMT
Gazi Group Cricketers
India Legends
13:30 GMT
Australia Legends

22nd March

Australia Women
00:00 GMT
South Africa Women
KwaZulu-Natal
07:30 GMT
Northerns
Western Province
07:30 GMT
Boland
North West
07:30 GMT
Free State
Easterns
07:30 GMT
Northern Cape
Border
07:30 GMT
Gauteng
Free State Women
08:00 GMT
KwaZulu-Natal Women
Northerns Women
08:00 GMT
Western Province Women
TBC
13:30 GMT
TBC

24th March

Prime Doleshwar Sporting Club
03:00 GMT
Gazi Group Cricketers
Legends of Rupganj
03:00 GMT
Khelaghar Samaj Kallyan Samity
Abahani Limited
03:00 GMT
Brothers Union

25th March

Australia Women
00:00 GMT
South Africa Women
Sheikh Jamal Dhanmondi Club
03:00 GMT
Shinepukur Cricket Club
Prime Bank Cricket Club
03:00 GMT
Mohammedan Sporting Club
Old Dohs Sports Club
03:00 GMT
Partex Sporting Club

29th March

Gauteng Women
00:00 GMT
North West Women
KwaZulu-Natal Women
00:00 GMT
Northerns Women
Western Province Women
00:00 GMT
Free State Women
TBC
07:30 GMT
TBC

3rd April

PAK
00:00 GMT
BAN

4th April

Razees Yodhas
08:30 GMT
Highfy Warriors

5th April

Hapur Hurricanes
03:00 GMT
Royal Challenger Hapur
Hapur Police Yodhas
07:30 GMT
Highfy Warriors
Advance Balance Riders
07:30 GMT
The Rising Stars Hapur

6th April

Hapur Police Yodhas
03:00 GMT
Royal Challenger Hapur
Plus Infinity Tigers
07:30 GMT
Highfy Warriors

18th April

Hapur Hurricanes
01:30 GMT
Hapur Police Yodhas
Advance Balance Riders
03:30 GMT
Plus Infinity Tigers

19th April

Arora Aces
08:30 GMT
Plus Infinity Tigers

30th May

TBC
15:00 GMT
TBC

10th June

FPC Finnish Pakistani CC
14:30 GMT
Vantaa CC

25th June

Greater Helinki CC
14:30 GMT
Vantaa CC

18th July

IRE
00:00 GMT
NZL

3rd August

ECB Blues
14:00 GMT
Sharjah

5th August

GYM Helsinki Gymkhana CC
14:30 GMT
SKK Stadin Ja Keravan Kriketti

8th August

WIN
00:00 GMT
RSA

22nd October

Victoria
00:00 GMT
New South Wales

22nd November

Tuskers XI
04:30 GMT
Bulls XI
Tuskers XI
08:30 GMT
Bulls XI
Bulls XI
13:00 GMT
Tigers XI

23rd November

Tuskers XI
04:30 GMT
Panthers XI
Sharks XI
08:30 GMT
Bulls XI
Tigers XI
13:00 GMT
Tuskers XI

24th November

Bulls XI
04:30 GMT
Lions XI
Sharks XI
08:30 GMT
Tigers XI
Panthers XI
13:00 GMT
Bulls XI

26th November

TBC
09:00 GMT
TBC
TBC
13:00 GMT
TBC

27th November

TBC
13:00 GMT
TBC

5th December

Dambulla Viiking
10:00 GMT
Galle Gladiators
East Bengal Club
10:30 GMT
Tapan Memorial Club
Kandy Tuskers
14:00 GMT
Colombo Kings
Kalighat Club
14:30 GMT
Mohun Bagan AC
Otago Women
21:00 GMT
Auckland Women
Northern Districts Women
21:00 GMT
Canterbury women
Central Districts Women
21:00 GMT
Wellington Women
Auckland
22:00 GMT
Otago
Canterbury
22:00 GMT
Northern Districts
Central Districts
22:00 GMT
Wellington

6th December

Balochistan 2nd XI
05:00 GMT
Northern 2nd XI (Pakistan)
Southern Punjab 2nd XI (Pakistan)
05:00 GMT
Sindh 2nd XI
Central Punjab 2nd XI (Pakistan)
05:00 GMT
Khyber Pakhtunkhwa 2nd XI
Tapan Memorial Club
05:30 GMT
Town Club
Beximco Dhaka
07:30 GMT
Gazi Group Chattogram
AUS
08:10 GMT
IND
Mohun Bagan AC
09:30 GMT
East Bengal Club
RSA
11:00 GMT
ENG
Gemcon Khulna
12:30 GMT
Minister Rajshahi
Kalighat Club
13:30 GMT
Calcutta Customs Club

7th December

RSA
08:00 GMT
ENG
Colombo Kings
10:00 GMT
Galle Gladiators
Town Club
10:30 GMT
East Bengal Club
Jaffna Stallions
14:00 GMT
Dambulla Viiking
Calcutta Customs Club
14:30 GMT
Tapan Memorial Club
Auckland
22:00 GMT
Otago
Central Districts
22:00 GMT
Wellington
Canterbury
22:00 GMT
Northern Districts

8th December

Southern Punjab (Pakistan)
05:00 GMT
Balochistan
Northern (Pakistan)
05:00 GMT
Central Punjab (Pakistan)
Sindh
05:00 GMT
Khyber Pakhtunkhwa
Fortune Barisal
07:30 GMT
Minister Rajshahi
AUS
08:10 GMT
IND
TBC
10:30 GMT
TBC
Gazi Group Chattogram
12:30 GMT
Gemcon Khulna
TBC
14:30 GMT
TBC

9th December

Kandy Tuskers
10:00 GMT
Jaffna Stallions
RSA
11:00 GMT
ENG
Galle Gladiators
14:00 GMT
Dambulla Viiking
TBC
14:30 GMT
TBC

10th December

Beximco Dhaka
07:30 GMT
Gemcon Khulna
Hobart Hurricanes
08:15 GMT
Sydney Sixers
Jaffna Stallions
10:00 GMT
Colombo Kings
Fortune Barisal
12:30 GMT
Gazi Group Chattogram
Galle Gladiators
14:00 GMT
Kandy Tuskers
NZL
22:00 GMT
WIN

11th December

Northern 2nd XI (Pakistan)
05:00 GMT
Khyber Pakhtunkhwa 2nd XI
Southern Punjab 2nd XI (Pakistan)
05:00 GMT
Central Punjab 2nd XI (Pakistan)
Balochistan 2nd XI
05:00 GMT
Sindh 2nd XI
Melbourne Stars
08:15 GMT
Brisbane Heat
Dambulla Viiking
14:00 GMT
Colombo Kings

12th December

Melbourne Stars
05:05 GMT
Sydney Thunder
Gazi Group Chattogram
07:30 GMT
Minister Rajshahi
Melbourne Renegades
08:15 GMT
Perth Scorchers
Beximco Dhaka
12:30 GMT
Fortune Barisal
Central Districts
22:00 GMT
Canterbury
Otago
22:00 GMT
Wellington
Auckland
22:00 GMT
Wellington

13th December

Adelaide Strikers
03:15 GMT
Hobart Hurricanes
Jade Jets Women
08:00 GMT
Bauhinia Stars Women
Knights
08:00 GMT
Lions
Titans
08:00 GMT
Dolphins
Warriors
08:00 GMT
Cape Cobras
Sydney Sixers
08:15 GMT
Melbourne Renegades
TBC
14:00 GMT
TBC

14th December

Balochistan
05:00 GMT
Central Punjab (Pakistan)
Sindh
05:00 GMT
Northern (Pakistan)
Southern Punjab (Pakistan)
05:00 GMT
Khyber Pakhtunkhwa
TBC
07:30 GMT
TBC
Sydney Thunder
08:15 GMT
Brisbane Heat
TBC
12:30 GMT
TBC
TBC
14:00 GMT
TBC
Auckland
22:00 GMT
Wellington
Otago
22:00 GMT
Northern Districts
Central Districts
22:00 GMT
Canterbury

15th December

Hobart Hurricanes
08:15 GMT
Adelaide Strikers
TBC
12:30 GMT
TBC

16th December

TBC
03:30 GMT
TBC
TBC
03:30 GMT
TBC
Balochistan 2nd XI
04:30 GMT
Northern 2nd XI (Pakistan)
Southern Punjab 2nd XI (Pakistan)
04:30 GMT
Sindh 2nd XI
Khyber Pakhtunkhwa 2nd XI
04:30 GMT
Central Punjab 2nd XI (Pakistan)
Perth Scorchers
08:15 GMT
Melbourne Stars
TBC
14:00 GMT
TBC

17th December

TBC
03:30 GMT
TBC
AUS
04:00 GMT
IND

18th December

TBC
03:30 GMT
TBC
Balochistan 2nd XI
04:30 GMT
Southern Punjab 2nd XI (Pakistan)
Khyber Pakhtunkhwa 2nd XI
04:30 GMT
Sindh 2nd XI
Northern 2nd XI (Pakistan)
04:30 GMT
Central Punjab 2nd XI (Pakistan)
NZL
06:00 GMT
PAK
TBC
13:00 GMT
TBC
Auckland Women
21:00 GMT
Northern Districts Women
Otago Women
21:00 GMT
Central Districts Women
Canterbury women
21:00 GMT
Wellington Women

19th December

Hobart Hurricanes
00:10 GMT
Melbourne Renegades
United Bank Limited
05:00 GMT
Khan Research Laboratories
Canterbury women
21:00 GMT
Wellington Women
Auckland Women
21:00 GMT
Northern Districts Women
Otago Women
21:00 GMT
Central Districts Women
window.NREUM||(NREUM={});NREUM.info={"beacon":"bam.nr-data.net","licenseKey":"f0baf454ab","applicationID":"14902746","transactionName":"bgQENhAFXEFUWhdbDFdOJwEWDV1cGlcGRRAWCAgGBxw=","queueTime":0,"applicationTime":27570,"atts":"QkMHQFgfT08=","errorBeacon":"bam.nr-data.net","agent":""}